KOCAELİ KARTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MAHMUT SAMİ DEMRCİ´NİN 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MAHMUT SAMİ DEMRCİ´NİN 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESAJI

Yeni eğitim ve öğretim yılının başladığı şu günlerde öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşmanın sevincini yaşayan, yeni ufuklara yelken açma çağına gelmiş çocuklarımızın heyecanını hep birlikte paylaşıyoruz. Okula yeni başlayan öğrencilerimize aramıza “Hoş Geldiniz” diyorum.

            Eğitim bir süreçtir. Bu süreç ömür boyu sürse de en önemli aşamalarını okul dönemleri oluşturmaktadır. Okul dönemlerinde geçen eğitim süreci öğrencilerimize kültürel değerlerimiz başta olmak üzere bilgi, yetenek, beceri ve olumlu davranışlar kazandırılmasını içeren bir süreçtir. Biz eğitimciler olarak temel amacımız bireyin hayatında eğitim süreci ile meydana gelen değişimin kalıcı hâle gelmesi ve bireyin dünyadaki değişime ayak uydurabilmesini sağlayabilmektir.

Çünkü biz biliyoruz ki; “Eğitim süreciyle kazanılan beceriler hem bireyin hayat kalitesinin gelişmesine hem de ülkenin refahına, toplumsal ve demokratik gelişimine katkıda bulunur.” Bu milletin alın teriyle yetişen öğretmenler olarak bizler de bu ülkenin refahına ve toplumsal gelişimine en fazla katkıyı verebilmek için bu eğitim sürecinde yavrularımızı en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz.

Toplumları, memleketleri anlamlandıran insandır. İnsanlığa kendini adamış öğretmenler olarak ülkemizi bugün olduğu gibi yarında anlamlandıracak, aydınlatacak bireyler yetiştirmeye çalışacağız. Bizi biz yapan değerlerimizi unutturmadan gelecek nesillere taşıyacak bireyler yetiştirmeye çalışacağız.

            Sevgili öğrenciler,

            Hayatınızın en önemli dönemi olan eğitim sürecinde bu memleketin değerleri ile donanmış, bilgi üretebilen, dünyadaki değişimi kavramış, ülkenin geleceğine sahip çıkacak vatanperver ve haysiyetli nesiller olarak yetişmenizi sağlayabilmek için hep yanınızda olacağız.

            Hayallerinizin peşinden koşarken elinizden tutacak, kalabalıklar içinde kaybolmanıza izin vermeden, zamanın ellerinizden kayıp gitmesine izin vermeden emin adımlara aydınlık yarınlarınıza ulaşmanızı kendine ülkü edinmiş öğretmenleriniz sizleri sınıflarınızda bekliyorlar. Siz de koşun onlara, aydınlığı kucaklar gibi kucaklayın onları ve asla bırakmayın onların şefkatli ellerini.

            Saygıdeğer veliler,

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı; hayata dair ve hayat için; işlevsel, pratik, değerlerimizle paralel, bilgi ve beceriler kazandırmak, bilim ve teknolojideki değişim ve gelişmelerin gerekli kıldığı vasıfları kazandırarak, millî ve uluslararası düzeylerde varlık gösterebilen donanımlı bireyler yetiştirmek, insanımızın ve insanlığın ortak değerlerini kazandırmak ve benimsetmek için mevcut öğretim müfredatlarında önemli değişiklikler yapılmıştır.

Bu değişiklikler yapılırken; müfredatlar, fazlalıkları sadeleştirme, yoğunlukları ise seyreltme suretiyle hafifletildi. Temel değer, bilgi, beceri, yeterlilik, yetkinlik, tutum ve davranışlar birbirleriyle uyumlu bir bütünlüğe kavuşturuldu. Ayrı ayrı olmaktan ziyade ahenkli bir bütünlüğe ulaşmak hedeflendi. Değerlerimize uygun olmayan unsurlar ayıklandı, müfredatlar ile değerlerimiz arasında bağ oluşturuldu. Çocuklarımıza kazandırılacak bu niteliklere uygun içerikler istikametinde bir güncelleme hedeflendi. Milli Eğitim Bakanlığı olarak hedeflerimize ulaşmamızda en büyük desteği siz değerli anne babalarımızdan alacağımızı biliyoruz.

Değerli Meslektaşlarım… 

Anne babalar ciğerparelerini size gönderdiler. Birazdan size koşacaklar, sarıp sarmaladığınız evlatlarımızın ellerini hiç bırakmayacağınızı biliyoruz. Anne babalar olarak bize bu güveni verdiğiniz ve gönül rahatlığıyla evlatlarımızı size emanet edebildiğimiz için bir kez daha sizlerin önünde tüm velilerimiz adına saygıyla eğiliyorum.

Evlatlarımızın bu uzun soluklu yürüyüşlerinde yanlarında olacak öğretmenler olarak unutmamalıyız ki;

Amacımız

  • Kazandıracağımız beceriler hem bireyin hayat kalitesinin gelişmesine hem de ülkenin refahına, toplumsal ve demokratik gelişimine katkıda bulunmalıdır.
  • Millî, manevi, evrensel değerlere sahip; hem akademik hem de sosyal anlamda başarılı olabilen; teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilen; kendisine, toplumuna ve farklı kültürlere karşı yüksek düzeyde farkındalıkla saygı duymayı başarabilen; hayata hazır, mutlu ve sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.
  • Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet ettiğinin bilincinde olan bireyler yetiştirmektir.

Temel Değerlerimiz ise;

  • En iyi eğitim, herkes için en iyi olan eğitimdir ve bir öğrencimiz herkes yahut herhangi biri değildir!
  • Öğrencilerimizin ulusal ve evrensel değerlere sahip olması, kendi öz değerlerimizi edinip özümsemesine bağlıdır.

  

Yeni bilgilere, yeni dostluklara ve aydınlık bir geleceğe kavuşmamız dileğiyle 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılını  en içten duygularımla kutluyor herkese hayırlı olmasını diliyorum.

Kaymakamlık Hizmet Binası Fatih Sultan Mehmet Mah. Kartepe Kent Meydanı No.1 K.1 41250 KARTEPE/ KOCAELİ - 0262 373 44 41 ve 0262 373 61 63

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.