KOCAELİ KARTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜ FERHAT DİLEK´İN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜ FERHAT DİLEK´İN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

“Muallimim” diyen olmak gerektir îmanlı;

Edebli, sonra liyâkatli, sonra vicdanlı.

Bu dördü olmadan olmaz, Vazife çünkü büyük diyor Merhum M.Akif ERSOY

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul günü olan 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü en içten dileklerimle kutluyorum.

Değerli Öğretmenlerim;

Öğretmenlik insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Devletleri ve Medeniyetleri kuranlar da yıkanlarda öğretmenlerdir. Zira; Anadolu’ya yerleşen Oğuzlar başlarında Nizamül- Mülk gibi bir Muallimi buldular. Osman Gaziyi, Orhan Gaziyi, Murat Hüdavendigar’ı, Fatih Sultan Mehmetleri, Kanuni ve hocasından başkasının önünde eğilmeyen, hocasının atının ayağından sıçrayan çamuru şeref sayan Yavuzları yetiştirenlerdir öğretmen.

Öğretmen gençlere bilmediklerini öğreten bir Nakledici değil, Ruhları bir ÖRS üzerinde döverek işleyen bir demircidir öğretmen.

Öğretmenin işi yalnızca okumayı yazmayı öğretmek değil elbet. İnsanoğlunu beşikten alarak mezara kadar götürüp teslim eden şahsiyet oluşumunun öncüsüdür öğretmen.

Peygamber Efendimizin “Alimin Ölümü Alemin Ölümü gibidir” sözüne ve M.Akif’ in; “İmanlı, Edepli, Liyakatli ve Vicdanlı diye tarif ettiği “Peygamber Varisleridir” öğretmen.

         Yaşama arzusundan çok yaşatma arzusuna ve aşkına gönül verendir öğretmen.

         Yetimin başını okşayan el, öksüzün kalbindeki sırdır öğretmen.

         Atanarak başlanılan, ancak adanarak tamamlanan mesleğin adıdır öğretmenlik.

         Değerli meslektaşlarım bizim bütün tarihimiz öğretmenlerin yükseltildiği dönemlerde şan ve şerefle medeniyet ve ahlakın zirvelerine tırmanmış, öğretmenliğin alçaltıldığı dönemlerde uçuruma yuvarlanmıştır.

         Değerli meslektaşlarım; baş döndürücü gelişmelerin olduğu bir çağda yaşıyoruz.

Zamanın ve gençliğin hızına ayak uydurmak, kendimizi her daim diri tutmak, güncelleyip yenileyebilmek, öğretmen ve öğretmenlik mesleğinin eskiden olduğu gibi ihyası ve itibarı için daha çok çalışmak, daha çok dertlenmek ve daha çok özveride bulunmak mecburiyetindeyiz.

         Zira Öğretmenlik ancak amatör bir ruhla yapılırsa karşılık beklemeden hesapsızca yapılırsa, severek ve adanarak yapılırsa yeniden hayat bulabilecektir.

         Unutulmamalıdır ki kalkınmamız ancak eğitimle mümkün olacaktır. Bu eğitim sizin gibi çok değerli eğitimciler eliyle olacaktır. Ancak bu eğitimi de değerler eğitimi üzerine bina edersek gençliğimize ve geleceğimize sahip çıkmış olacağız.

Bir kez daha tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü en içten dileklerimle kutluyor. Saygı ve selamlarımı iletiyorum.

 

                                                                                                                                                                                     Ferhat DİLEK

                                                                                                                                                                           Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürü

Kaymakamlık Hizmet Binası Fatih Sultan Mehmet Mah. Kartepe Kent Meydanı No.1 K.1 41250 KARTEPE/ KOCAELİ - 0262 373 44 41 ve 0262 373 61 63

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.