KOCAELİ KARTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BESLENME DOSTU OKUL SERTİFİKA TÖRENİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BESLENME DOSTU OKUL SERTİFİKA TÖRENİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2016-2017 Öğretim yılı içerisinde Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanan 41 okulumuza sertifikaları törenle teslim edildi.

Özel Marmara Koleji Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törene İlçe Kaymakamımız Ayhan DURMUŞ, Kartepe Belediye Başkan Vekili Murat Sabri ÇAKIR, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Harun ARSLAN, İlçe Gençlik Spor Müdürü Erol ARUTAN, İlçe Jandarma Komutanı Ütğm. Ergin Sarıçiçek, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Harun ARSLAN beslenme dostu okullar projesi hakkında bilgi verdikten sonra tören halk oyunları gösterisi ile devam etti. Beslenme Dostu Okullarımızın yaptığı çalışmalardan oluşan sunumun ardından sertifika dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Tören esnasında bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut Sami DEMİRCİ, Kısa bir süre sonra Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Müfettişliği´ne ataması yapıldığı için görevini teslim edeceğini ifade ederken konuşmasında bugüne kadar yapılan çalışmalarda büyük projelerde önemli başarılar elde edildiğini vurguladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut Sami Demirci Konuşmasında şunları ifade etti;

Günümüzde çocuklarımızın en çok ihtiyaç duyduğu sağlıklı beslenme ve buna uygun okul eğitimlerini hedef edinen Beslenme Dostu Okul Sertifika Töreni için bira araya geldik. Hepinize tekrar hoş geldiniz diyorum.

Bugün burada gördüğünüz kalabalık, beslenme dostu okul sertifikası almış olan okulları izlemek ve onlara takdirlerini sunmak için gelmiş misafirlerden oluşmuyor. Buradaki kalabalığın ekseriyeti ödül almaya gelmiş okul temsilcisi öğretmen ve öğrencilerden oluşuyor. Bizim bugün Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak düzenlediğimiz bu ölçekteki sertifika törenleri genelde ilçe çapında değil, il çapında veya bölge çapında düzenlenmektedir.

Türkiye’nin birçok yerinde il genelinde Beslenme Dostu Okul sertifikasına sahip okul sayısı ilçemizdeki sertifikaya sahip okul sayısının yarısı kadar bile değil. Bugün Kocaeli il genelindeki Beslenme Dostu Okul sertifikasına sahip okulların yarısı ilçemizde bulunmaktadır.

Sayının çokluğuna bakarak kolay bir süreç olduğu yanılgısına kapılmamak gerek. Çünkü Beslenme Dostu Okul sertifikasına sahip olabilmek için önce temizlik konusunda gerekli olan oldukça titiz şartlara haiz olup Beyaz Bayrak almak gerekir. 2014 yılında göreve geldiğimizde yalnızca 2 okulun beyaz bayrağı varken şimdi 66 okulumuz beyaz bayrakla tescillenmiştir. Beyaz bayraklı okullarımız öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını ve sağlıklı yaşam standartlarını yükseltebildiği ölçüde Beslenme Dostu Okul sertifikasını almaya hak kazanmaktadır. Yine 2014 yılında göreve geldiğimizde ilçemizde bir okulun beslenme dostu sertifikası yokkenvarken bugün 46 okulumuz beslenme dostu okul sertifikasıyla tescillenmiştir.

Bütün bunlar sadece bir sertifikaya sahip olmaktan öte çok şeydir. Bu, öncelikle öğrencilerimizin yaşam standartlarını üst seviyelere taşımakla ilgilidir. Bizler bu çalışmaları yürütürken amacımız sertifika almaktan çok öğrencilerimizin yaşam kalitelerini üst seviyelere çıkarmak ve bu anlayışı gelecek nesillere aktarmaktı.  Bugün geldiğimiz noktada ilçemizdeki okullar gerek güvenlik, gerek hijyen ve gerekse öğrencilerimizin sağlıklı beslenmeleri açısından gıpta edilecek durumdadırlar.

Saygıdeğer misafirler göreve geldiğimiz andan itibaren ölçeğimizi hiçbir zaman küçük tutmadık. Belki henüz çok genç bir ilçeydik, dağınık yerleşim yerleri nedeniyle eğitimde de ciddi sorunlar yaşıyorduk ama bizler projelerimizi küçük planlar üzerine kurmadık. Büyük ölçekli proje ve planlarla yerelde değil uluslararası hedeflerde var olmaya çalıştık. Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü verilerine göre oransal olarak en fazla proje çalışması ve katılımı Kartepe ilçesinde gerçekleşmektedir. Projelerden kastımız ise son 15-16 yılda uygulanan ulusal atılım projelerimiz ve uluslararası eğitim projeleridir. Hâlihazırda ilçemizde 6 tane uluslararası eğitim projesi yürütülmektedir.

Göreve geldiğimizde, aldığımız sorumluluğu bir memleket meselesi kabul ederek başladık işe. Sonrasında eğitimin her kademesinde en iyiyi yakalama gayretimiz hiç duraksamadan devam etti. Okul öncesinde okullaşma oranını son üç yıl içinde %45’lerden % 90’nın üstüne çıkararak ulusal hedefleri çoktan geçmiş durumdayız. Şimdilik sadece 3 okulumuz kaldığı ikili eğitimden tekli eğitime geçiş sürecimiz Allah nasip ederse 2017-2018 eğitim öğretim yılında tamamlanmış olacak. Ortaöğretime geçişte son üç yıl içinde güçlü bir ivme yakaladık. En son 2016-2017 öğretim yılında 24 öğrencimiz tüm soruları doğru yaparak şampiyonlar kervanına katılmış oldu. Yükseköğretime geçiş sürecinde dezavantajlı öğrenci guruplarımızın yoğunluğuna rağmen geride kalmayıp ön sıralara yükselirken her yıl en az üç öğrencimiz ilk 1000 içinde yer aldı. Eğitimde niteliği arttırmak adına gerek kendi düzenlediğimiz ve gerekse uluslararası projelerle yeterliliklerimizi artırmaya çalışmaktayız.

Kartepe ilçemizin en önemli sorunlarından biri öğretmen sirkülasyonun fazla olması iken aldığımız önlemler sonucunda artık öğretmenlerimiz uzun süreli olarak Kartepe de görev yapmaya geliyorlar. İlçemizin nüfus artış hızına bağlı olarak öğrenci sayımızda son dört yıl içinde %10 civarında artış bulunmaktadır.

Son olarak bir konuya daha değinmeden geçmek istemiyorum. Göreve ilk geldiğimizde eğitimden başka hesapları olanları ilçemizden temizlemeye çalışırken hakkımızda yürütülen karalama çalışmalarına rağmen inandığımız yoldan vazgeçmedik.  Nitekim gerek 17-25 Aralık kumpasları ve gerekse hain 15 Temmuz kalkışması, yaptığımız çalışmalarda ne kadar haklı olduğumuzu göstermiştir. Çünkü biz görevi bir memleket meselesi olarak kabul edip çalıştık.

Evet saygıdeğer misafirlerimiz, birçoğunuzun da vakıf olduğu gibi 11 Haziran 2014’te devraldığımız görevi artık devretme zamanı geldi. Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Maarif Müfettişliği Görevine atanmam hasebiyle gururla ve onurla yürüttüğüm görevimden ayrılacağım.

Göreve geldiğim günden beri desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen, yoğun çalışma sürecinde her daim yanımızda olan, bu ve benzeri projelerde yürüttükleri çalışmalarla bizleri başarıya ulaştıran başta tüm öğretmen arkadaşlarım ve mesai arkadaşlarım olmak üzere herkese bir kez daha şükranlarımı sunar saygılar sunarım.

 

05-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-2017

 

Törenle ilgili tüm resimlere ulaşmak için tıklayınız

Kaymakamlık Hizmet Binası Fatih Sultan Mehmet Mah. Kartepe Kent Meydanı No.1 K.1 41250 KARTEPE/ KOCAELİ - 0262 373 44 41 ve 0262 373 61 63

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.